Megnyílt a megújult Kovács Margit Múzeum
A magyar kultúra napján vehette újra birtokba a közönség Szentendrén a felújított és kibővített Kovács Margit Múzeumot. A kerámiaművész életműve nagy részét a Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának ajándékozta 1972-ben, majd egy évvel később, megnyílt a kiállítás.A múzeum történetében az elmúlt hónapokban zajlott le az eddigi legnagyobb változás, a megújult épület 21. századi muzeológiai csemegékkel várja a látogatókat.
A Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának talán legnagyobb büszkesége a szentendrei Kovács Margit Múzeum. Nem véletlenül, hiszen ma is az egyik legnépszerűbb a Budapest környéki kulturális intézmények közül.
A művésznő a hatvanas években szerette meg Szentendrét. Élete utolsó éveiben itt alkotott, újjászületett minden addigi stílusa, s talán legnagyobb szabású művei is itt jöttek létre. Kovács Margitot a Duna parti kis város szerette, megbecsülte díszpolgárrá is avatták.
A kerámiaművész életműve nagy részét a Pest Megyei Múzeumok Igazgatóságának ajándékozta 1972-ben. A szentendrei házat, ahol alkotott, múzeummá alakították, majd 1973-ban egy megnyílt a kiállítás.
A Kovács Margit Múzeum történetében az elmúlt hónapok alatt zajlott le az eddigi legnagyobb változás. A tervek között évek óta szerepelt a múzeum felújítása. Egy 2008-ban benyújtott nyertes pályázat teremtette meg az anyagi fedezetet arra, hogy 2010 májusában megkezdődhettek az építési munkálatok. A múzeum új szárnnyal bővült, a régi, műemléki jellegű-, valamint az 1979-ben átadott újabb épületrészeket is renoválták.
Az új állandó kiállítás Herpai András művészettörténész rendezésében Kovács Margit életművét kronologikusan mutatja be. A műtárgyak megértését a művek kultúrtörténeti hátterére is kitekintést nyújtó digitális információs pultok, több helyszínen TV képernyőkön vetítések segítik.
Kovács Margit alkotásait számos nemzetközi kitüntetéssel ismerték el. A IV. Milánói Triennálé ezüstérme 1936-ban, az V. Triennálé aranyérme 1937-ben, a nemzetközi iparművészeti kiállítás aranydíja Berlinben, s az 1958-as brüsszeli világkiállítás nagydíját is elnyerte. 1959-ben nagysikerű kiállítása volt a római Magyar Akadémián. A Kossuth-díjat 1953-ban kapta meg, 1958-ban pedig érdemes művész lett.
Az ünnepélyes megnyitón Czene András, a múzeum igazgatója köszöntőjében elmondta, hogy a kibővült kiállítótermekben olyan Kovács Margit műalkotásokat is meg tudnak mutatni a látogatóknak, amire eddig nem volt lehetőség. A kiállítás egy részét pedig a gyengén látók számára is érzékelhetővé tették, itt megérinthetőek az alkotások.
Szűcs Lajos, a megyei közgyűlés elnöke felidézte, hogy évekkel ezelőtt még csak egy álom volt az, ami mára megvalósult: egy világszerte ismert alkotó munkáit méltó helyen megmutatni nemcsak a műértők, hanem a nagyközönség számára is.
2 csatolt webcím http://www.pmmi.hu, http://www.pestmegye.hu |
Közzétéve Endre Info
3/02/2011 03:14:00 du.. Az alábbi rovatban
kultúra,
Szentendre
.
Követheti a hozzászólásokat! RSS 2.0.
Hozzászólás