A HÉV-ek új számozásáról
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) egyszerűsítette a HÉV vonalak azonosítását. Közleményükből kiderül, hogy azt a sok évtizedes hagyományt követik, miszerint a budapesti járatokat számmal különböztetik meg. A HÉV-vonalak mindeddig kimaradtak a rendszerből.
A külföldiek, a fővárost nem ismerők, az adott vonalon rendszeresen nem utazók számára azonban igen nehézkes volt a tájékozódás, amiből sok félreértés adódott. A térképeken a vonalak egyforma zöld színnel, számok nélkül szerepeltek, az egyes vonalakat általában a külső célállomásuk alapján azonosították az emberek.
A Budapesti Közlekedési Központ és a BKV az un. elővárosi vasutakat - a metrókkal megegyező módon - megkülönböztető számjelzéssel, és a HÉV ágazatra utaló új logóval látja el. A nyáron minden HÉV-vonal saját számjelzést, és a metrókhoz hasonlóan önálló vonalszínt kap.
![]() |
Öt HÉV-vonal átszámozását végzi a BKK és a BKV |
A HÉV-vonalak megkülönböztetése egyszerűbbé válik a térképeken, és az egymástól különböző színű vonaljelzések megkönnyítik a tájékozódást. A számjelzések révén könnyebben megjegyezhetőek lesznek az egyes vonalak.
A számokat a metróvonalak alapján alakították ki. A HÉV-ek az 5-től 9-ig tartó jelzéseket kapják. A számozás kialakításánál figyelembe vették a hamarosan elkészülő 4-es számú metróvonalat is. A HÉV-eknek a számjelzésen kívül – a metróhoz hasonlóan – az ágazatnak megfelelő logójuk is lesz.
A fentiek alapján kapja a Budapest-Békásmegyer-Szentendre közötti vonal a H5-ös megjelölést. A Ráckevei a H6-os, a Csepeli a H7-es, a Gödöllői a H8-as, a Csömöri HÉV pedig a H9-es számot kapja.
A vonalakat az adott vonal színét viselő, (a H-5-ös a lilát) számjelzést tartalmazó korongok jelzik majd a térképeken és útirányjelző táblákon.
Korábban egy adott csomópontban, átszállási kapcsolatot keresve a HÉV-ek útvonalát nem pontosan ismerő budapesti, vidéki vagy külföldi utasunk könnyen eltéveszthette, hogy pontosan melyik HÉV-vonalat is keresse -áll a BKK közleményében. A BKK cáfolta, hogy az új színes számozás azt jelentené, hogy a járműveket különböző színűre festik, hiszen a metrók színe sem különböző vonalanként, de a térképeken, megállóhelyi táblákon, a járműveken található matricákon, hirdetményeken és a hangos utastájékoztatásban is a számjelzésük alapján hivatkoznak majd járatokra.
Forrás: MTI, OS