|

Kilenc évtized a művészet vonzásában

A Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága – Ferenczy Múzeum
tisztelettel meghívja Önt és kedves családját a

KILENC ÉVTIZED A MŰVÉSZET VONZÁSÁBAN
Pirk Jánosné Remsey Ágnes (1915–2010) és a Remseyek
című kiállítás megnyitójára

Időpont: 2011. december 8. csütörtök 17 óra
Helyszín: Szentendrei Képtár (Szentendre, Fő tér 2-5.)

Köszöntőt mond: Dr. habil. Kálnoki-Gyönygyössy Márton megyei múzeumigazgató
Dr. Dietz Ferenc, Szentendre város polgármestere

A kiállítást megnyitja: Professor emeritus Fekete György 
a Magyar Művészeti Akadémia elnöke
A kiállítás kurátora: Kopin Katalin művészettörténész
Szakmai konzulens: Dr. Török Katalin
Szemelvények hangzanak el Remsey Gábor, Remsey Iván és  Remsey Ágnes műveiből
Közreműködik: Kertész József előadóművész,
Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Leánykara
Vezényel: Sapszon Ferenc
A kiállítás megtekinthető 2012. február 26-ig hétfő és kedd kivételével minden nap 14-18 óra között.



Kilenc évtized a művészet vonzásában
Pirk Jánosné Remsey Ágnes (1915-2010) és a Remseyek
Az emlékkiállítás a 2010-ben elhunyt Remsey Ágnes sokoldalú, szerteágazó életművét mutatja be, a 19-20. század fordulójáig visszanyúló művészeti hagyományokat mindmáig őrző Remsey család tágabb történetének összefüggéseibe helyezve. Az alkotó az iparművészet, az irodalom, a képzőművészet, a bábművészet területén fejtette ki tevékenységét; a kiállításon, most első ízben az életmű valamennyi ágát a nagyközönség elé tárjuk. Remsey Ágnes gyermek- és ifjúkorát szüleivel, a Remsey Jenő – Frey Vilma művészházaspárral Gödöllőn töltötte. A gödöllői művésztelep szellemisége, részben szüleinek, részben a többi alkotónak köszönhetően életre szóló hatást gyakorolt művészetére. 1936-tól a Magyar Képzőművészeti Főiskola hallgatója, ahol Rudnay Gyula volt a mestere. 1939-től tagja a Magyar Iparművészeti Társulatnak. 1939 és 1943 között az általa alapított Palotás Szőnyegműhelyt vezeti, mely a gödöllői szőnyegszövő hagyományok folytatója. Szőnyegeivel hazai és nemzetközi kiállításokon aratott szakmai- és közönségsikert. 1949-ben férjével, Pirk János festőművésszel Szentendrére költözött, ahol öt gyermeket neveltek fel. Báb- és babatervezéssel, valamint -készítéssel 1945-től foglalkozott, emellett regényeket, könyveket írt és akvarellfestményeket készített.
A kiállítás első részében szőnyegtervező tevékenységét és a Palotás Szőnyegműhely működését állítjuk a középpontba. Kiemelt kiállítási tárgyakként Remsey Ágnes közintézményekben és magántulajdonban őrzött eredeti szőnyegei, szőnyegtervei és műhelyrajzai szerepelnek. Szőnyegtervező tevékenységét árnyalják azok az eredeti tervek alapján újraszövött szőnyegrészletek, melyeket a Gödöllői Iparművészeti Műhely gobelin- és szőnyegszövő tanfolyamának növendékei készítettek erre az alkalomra Remsey Flóra kárpitművész irányítása alatt.
A tárlat második részében Remsey Ágnes írói munkásságát, valamint akvarellfestészetét kívánjuk bemutatni. A kiállítás utolsó egységében a Remsey család több generáción átívelő baba- és bábkészítő tevékenységét tárjuk a közönség elé. Remsey Ágnes egyéni hangvételű, irodalmi és mesefigurákat megjelenítő textilbabái mellett, archív fotók alapján rekonstruálásra kerül az 1947–1953 között működő Remsey Marionettszínház egyik bábjelenete is, az eredeti marionettfigurák bemutatásával.
A kiállítás katalógusában szereplő tanulmányok új szempontok szerint dolgozzák fel az életmű alkotói korszakait és ágait. Török Katalin tanulmánya áttekinti a Remsey család négy generációjának történetét, melynek hátteréül a gödöllői művésztelep elvei és értékei szolgáltak. Megrajzolja Remsey Ágnes pályaképét és élettörténetét, valamint összefoglalja az egymást követő életszakaszokban végzett művészeti tevékenységeit. A Remsey Marionettszínház történetét vázoló, a korszak kultúrpolitikai tényezőit is figyelembe véve elemzi a család bábjátékos működését. A gödöllői kolónia hagyományait folytató, annak termékenyítő szellemiségéből táplálkozó marionettszínház értékes példaként járul hozzá  a kolónia életmódbeli, valamint művészeti, nevelési elveinek gyakorlatba ültetésének és továbbélésének vizsgálatához. A Palotás Műhely működését bemutató írás összefoglalja a műhely történetét az új kutatási eredmények és néhány elsődleges forrás felhasználásával. Remsey Ágnes irodalmi tevékenységét Major Tímea elemzi megjelent műveinek tükrében. A szöveg a műelemzés, műértelmezés és motívumkutatás eszközeit alkalmazva vállalkozik irodalmi tevékenységének értékelésére.
Remsey Ágnes kilenc évtizedet átölelő életművének bemutatása számos szállal gazdagítja a magyar iparművészet történetét, és eddig feltáratlan kultúrtörténeti összefüggéseket hoz felszínre. Életműve egy következetes, töretlen életút állomásainak eredményeként és jelentős kordokumentumként áll előttünk.
Kopin Katalin
művészettörténész, a kiállítás kurátora

Megosztás:

Közzétéve Endre Info 12/05/2011 11:37:00 de.. Az alábbi rovatban . Követheti a hozzászólásokat! RSS 2.0. Hozzászólás

0 megjegyzés "Kilenc évtized a művészet vonzásában"

Üzenet

A hozzászólások csak előzetes moderálást követően jelennek meg az oldalon.