Az állam támogassa a BKV-t!
Az agglomeráció nem támogatja a BKV-t. Csaknem kétórás megbeszélést tartottak a BKV finanszírozásáról kerületi és agglomerációs polgármesterek a Főpolgármesteri Hivatalban, Tarlós István meghívására.
Budapest főpolgármestere az eszmecserén azt mondta: nem konkrét anyagi támogatást, hanem ötleteket vár a településvezetőktől a BKV finanszírozásának hosszú távú megoldására.
Tarlós István emlékeztetett arra, hogy a BKV működőképessége nemcsak a fővárost és az agglomerációt érinti, hanem az ország jövőjére is hatással van. A BKV esetleges csődje a fővárost is magával rántaná, veszélybe kerülne a 4-es metró uniós támogatása, és mivel az előző városvezetés idején állami garanciával vett fel hiteleket a közlekedési társaság, 115 milliárdot az államtól is behajthatnának a hitelezők. Tarlós István kijelentette, a jelenlegi városvezetés nem tehető felelőssé a BKV helyzetéért. A közlekedési társaságnak idén 59 milliárd hitelt kell visszafizetnie (amelyet még 2004-ben vettek fel), ebből 39 milliárdot április végéig.
Tarlós István elmondta: tudja, hogy sem a kerületek, sem az agglomerációs települések nincsenek olyan helyzetben, hogy pénzt adjanak, ráadásul egy olyan feladatra, amely törvény szerint nem az ő kötelezettségük. Megemlítette, hogy a megbeszélést a miniszterelnök kérésére hívta össze. Kifejtette, hogy a kormány feltételeit a főváros teljesíteni fogja, amelynek az az ára, hogy „mindent összegereblyézünk, kifeszítjük a várost, a többi közszolgáltatást a működőképesség határára juttatva”. Megismételte, hogy a fővárosnak nincsenek további tartalékai.
Az agglomerációs polgármesterek egy része öt pontból álló javaslattal állt elő, miszerint a közösségi közlekedés fenntartásában az államnak kell segítenie – mondta Dietz Ferenc, Szentendre polgármestere. Véleményük szerint mivel az agglomeráció munkavállalóit az oda közlekedő BKV-járatok a fővárosba viszik dolgozni, ezért ők Budapestnek termelnek adóbevételt. A Budapest környéki településeknek nincs rálátásunk a BKV pénzügyeire, az ő feladatuk pedig csak a helyközi közlekedés biztosítása. Több felszólaló is elmondta, hogy az agglomerációs települések nem tudnak további forrásokat adni a BKV-nak.
Forrás: Önkormányzati Sajtószolgálat
Megosztás: