"A belső tartalékra szeretnék építeni"
Az utóbbi években jelentősen megváltozott Szentendrén a kulturális élet. A széttagolt, önálló intézményeket egy csúcsszervezet irányítása alá terelte a városvezetés. Új rendezvények születtek, régiek tűntek el. A nemrég kinevezett Kulturális Központ Kft. ügyvezetőjét Kolti Helgát, és a művészeti vezetőt, Juhász Károlyt kérdeztük terveikről és az eddigi tapasztalataikról.
endre.info: Nem hátrány-e az önök munkájában, hogy hivataluk átvételekor egyikük sem rendelkezett személyes kapcsolatokkal, és az önök által irányított szervezet összetettsége sem kedvez a helyiekkel való közvetlen kapcsolatteremtésnek?
Juhász Károly: Én szerencsés vagyok abból a szempontból, hogy már évekkel ezelőtt is, kapcsolatban voltam Szentendrével, és annak kulturális életével. Pontosan ismerem, múltját és jelenét, a munkatársakat, a kft. feladatkörének összetettségét. A jövőt pedig együtt tervezzük Helgával és a város lakóival.
ei: Alkalmas-e egy gazdasági alapokon álló szervezet a város kulturális életének irányítására?
JK: A szervezetről annyit mondanék, hogy az egykor önálló intézmények, mint a Dunaparti Művelődési Ház, és a Szentendrei Teátrum vezetői különböző okokból távoztak, és akkor felmerült, hogy összevonásukkal pénzt lehetne megtakarítani. Később aztán integrálódott a P’Art Mozi, az újság, majd a MűvészetMalom is. Az integrálódott intézmények vezetői – az említett kivételektől eltekintve – nem változtak azóta sem.
Kolti Helga: Vannak fontos dolgok, amikről beszélnünk kell a kulturális élet kapcsán. Az elmúlt évtizedek társadalmi változásai során átalakult a kulturális élet is. Az állami irányítás és finanszírozás helyett kialakult a kulturális piac. Az itt megjelenő fogyasztói igények elég pontosan meghatározhatóak, miközben a kínálati oldalon hatalmas verseny alakult ki. Nem kerülhetjük meg az aktuális gazdasági helyzetet sem, aminek az a következménye, hogy a fizetőképes kereslet csökken.
Emellett figyelembe kell venni Szentendre különös lakossági összetételét is. Közismerten van egy jó anyagi körülmények között élő réteg, akik nem aktívak a városi közéletben, tisztelet a kivételnek. Van az úgynevezett őslakosság, amelyen belül a ma aktív korúak kulturális igényei szintén megváltoztak. Magyarul, nem lehet visszamenni a 70-es, 80-as évekbe, amikor Szentendre kedvezményezett helyzetben volt, és virágzott a kultúra. Azt sem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a rendszerváltás eredményeként megváltozott az emberek mentalitása is. Itt most a hatalomhoz való viszonyra gondolok. Korlátlanul megjelentek az igények, és korlátlanul megjelent az érdekérvényesítő képesség is. Ismereteim szerint 300 körüli civil szervezet van a városban, mindnek meg van a maga fontos célja. A kérdés az tehát, hogy: lehet-e 300 célt egyformán érvényre juttatni, támogatni, és ha lehet, miből. Miközben a kultúrát támogatni kötelezett önkormányzat gazdasági mozgástere is egyre szűkül. Én egyetlen kiaknázatlan forrást látok, ez pedig az emberekben levő tettvágy. Ez az, aminek Szentendre bővében van, és amiben nagyon komoly belső tartalékok vannak. Többek között erre a belső tartalékra szeretnék építeni. De ezt én egyedül nem tudom megtenni. Minden lehetőséget megragadok ahhoz, hogy üzenjek azoknak az embereknek, akik arra várakoznak, hogy cselekedhessenek, jöjjenek és jelentkezzenek.
ei: Itt némi ellentmondást látok, mert például az Ister Napokat éppen az tette különlegessé, hogy számos helyi, amatőr társulás kapott lehetőséget a bemutatkozásra. Arról nem is beszélve, hogy az egyik leglátványosabb nyári esemény, a gyertyaúsztatás is az Ister Napok záró eseménye volt eredetileg. Az Ister Napok évekkel ezelőtt szűnt meg az idén már gyertyaúsztatás sem lesz. Miért tűntek el ezek a programok?
JK: Az Ister Napok két éve szűnt meg, amiről nekünk az volt a véleményünk, hogy óriási hiba volt megszüntetni, de ennek forráshiány volt az oka.
KH: Az Ister Napokkal az a tervünk, hogy a Duna stratégia keretében kerüljön vissza. Azért lobbizunk, hogy a Duna stratégia kulturális központja Szentendre legyen, és ehhez pénzt, nemzetközi kapcsolatokat találjunk. Azóta dolgozunk ezen, amióta megkaptuk a bizalmat az önkormányzattól.
JK: Tehát kár volt félretenni, de ne mossuk össze, ezt nem mi szüntettük meg. Manapság megkerülhetetlen kérdés a gazdasági helyzet. Itt van például a Szentendre Éjjel- Nappal Nyitva. Minden jel arra mutatott, hogy az idén ne legyen. Eszünkben sem volt, hogy ne legyen. Pont ennek kapcsán derült ki, hogy rengeteg aktív ember van ebben a városban, de mindennek van költségvonzata. A kezdetekhez képest valami elcsúszott a rendezvénnyel kapcsolatban. Megpróbáljuk visszahelyezni azokra az alapokra, ahonnan az indult, nevezetesen a város polgáraihoz. Ők voltak a kezdeményezői és a kft. csak segített szervezni, és lebonyolítani. Most mindenki arra várt, hogy a kft. sok-sok millió forintot belerak, és megcsinálja. Eljutottunk oda, hogy azt kellett néhány általunk felkért szereplőnek mondani, hogy ebben az évben nem tudunk együtt dolgozni, mert nem tudjuk finanszírozni. Egyszer csak megcsörrent a telefon, és jelentkezett valaki, hogy ő szívesen fellépne, és nem kér érte pénzt.
KH: A három napon több mint 100 program várja a szentendreieket, szerintem nincs olyan réteg, aki ne találná meg a neki megfelelő szórakozást. Előkerültek azok a gyöngyszemek, amik eddig rejtve voltak. Ezt már a pályázatunkba is beírtuk, hogy mi elsősorban a helyi értékeket szeretnénk előtérbe hozni.
Itt kell elmondanunk, hogy mi egy kész gazdasági tervet kaptunk, amit végre kell hajtanunk. Ebben nem szerepelt az Ister Napok, nem szerepelt az Advent, ráadásul egy nagyon kockázatos, túlvezérelt bevételi kalkulációjú költségvetés lett elfogadva. Ennek a művészeti koncepciója is készen volt, azt is készen kaptuk. Néha tudtunk akut problémákon változtatni, és bejelölni néhány saját produkciót. Ilyenek voltak a Nyolc Nő, vagy Berecz András estje, és a saját produkciónk a Gyermekkirály is.
ei: Még mindig látszik némi ellentmondás a szándék, és a tett között. Önök a helyi értékekre alapozva, a helyiek aktivitását kamatoztatva kívánnak működni, ugyanakkor a molinók kihelyezésekor figyelmen kívül hagyták egy jelentős helyi közösség, a képzőművészek véleményét. Ráadásul a város „Civil Rendelete” szerint, a művészeti Tanács előzetes véleményét kellett volna kérniük. Hogyan kerültek ki a molinók a Fő térre?
JK: Mi ezt a Platformmal végigbeszéltük, és szerintem ők is pontosan mindent értettek, és mi is mindent pontosan értettünk. Remélem ezzel egy új beszélgetés indult el, miközben, nevezzük így, a molinók kihelyezését technikai hibák előzték meg.
KH: A városközpont rehabilitáció miatt feszült hangulat uralkodott a városban. A média kabinet ülések visszatérő témája volt ez. Felmerült egy elképzelés, hogy a szürke műanyag takarók helyett mennyivel jobb lenne képzőművészeti alkotásokat ábrázoló molinókat kitenni, de ilyen vásznak nem léteztek. Teljesen más ügyben találkoztunk a Magyar Festészet Napja rendezőivel, akiknek érintőlegesen beszéltünk erről is, és ők azt válaszolták, hogy nekik vannak hatalmas molinóik, amit minden ellenszolgáltatás nélkül átadnak nekünk. A média kabinet tagjai ujjongtak, mi pedig kitettük. A többi esemény már ismert.
ei: Milyen kapcsolatot sikerült kialakítaniuk más helyi közösségekkel?
KH: Pozitív az élményem azzal kapcsolatban, ahogy a munkánkat segítik, értem itt például a Polgármesteri Hivatal munkatársait. A lakosságot nem lehet ennyi idő alatt minden szinten elérni. Folyamatosan törekszünk rá, hogy minél több inspirációt kapjunk. Aztán vannak a meghatározó civil közösségek, velük, néhány kivételtől eltekintve, felvettük a kapcsolatot.
ei: Részben kapcsolódik ehhez a témához. Mekkora az önök szabadsága gazdasági és művészeti értelemben?
KH: Teljes vagyonommal felek a kft-ért.
ei: Ez azért túlzás nem? De ha jól értem a lényeget, gyakorlatilag azt csinál, amit akar, de Öné a felelősség?
KH: Természetesen van felügyelő bizottság, és egyeztetni kell a tulajdonos önkormányzattal is. Ez azt jelenti, hogy a gazdasági és művészeti koncepciót időben be kell nyújtani, amit az illetékes bizottságok véleményeznek, és a testület elfogad, vagy nem. A közigazgatási procedúrát nekünk is be kell tartani.
ei: Elhangzott-e konkrét igény bármelyik politikus részéről, hogy mit szeretne, és mit nem szeretne látni, hallani a város kulturális életében?
KH: Nem. A pályázatunkat elfogadták, és abban vannak leírva a konkrét elképzelések. Az első saját évünk a 2012-es lesz. Nagyon komoly változások előtt áll a kft. Teljesen más működési struktúrát kell felállítanunk. Újra indul a MűvészetMalom is. Nagyobb kapacitással, új feladatkörökkel. Nagyon sok racionalizálási lehetőség van, amit már a pályázatban is leírtunk. Az év végéig ennek az átalakításnak a munkáit, valamint a jövő év előkészítését végezzük. Az első valódi eredmények jövőre válnak láthatóvá majd.
ei: Többször hivatkozott a pályázatára. Nyilvános ez a pályázat, és ha igen, hol érhető el?
KH: Igen, az önkormányzat honlapján ott kell lennie.
ei: Örülök, hogy szóba hozta a Művészet Malmot, mert erre vonatkozik a következő kérdésem. Sikerül végre életre kelteni?
KH: Ezt a jövő évi költségvetés fogja meghatározni. Nem volt még próbaüzem, nem tudjuk mekkora üzemeltetési költségekkel kell számolni. A tér növekedése alapján valószínűsíthető, hogy 2-3-szor nagyobb üzemeltetési költségekkel kell számolnunk, mint eddig. Emellett kell megvalósítani a művészeti koncepciót, amelyet a Szentendre Művészetéért Alapítvánnyal és a Platformmal is egyeztettünk, teret adva azoknak az elképzeléseknek, amelyeket ők már régóta szerettek volna a Malomban megvalósítani. Ehhez azonban meg kell kapnunk azokat az anyagi forrásokat, és azokat a művészi felajánlásokat, amelyekkel a kiállításokat létre lehet hozni. Gondoskodnunk kell a szabadon álló terek kihasználásáról és természetesen, különböző pályázatok elnyerésében is reménykedünk.
ei: A szervezeti változtatások érintik-e a jelenlegi alkalmazotti létszámot?
KH: Tervezünk változásokat, amely elsősorban a szervezet átalakításából ered. Elsődlegesen a már itt dolgozóknak szeretnénk lehetőséget adni, hogy az új struktúrába beilleszkedjenek, és tervezünk olyan feladatokat is, amelyek elvégzésére pályázaton választjuk ki a megfelelő személyeket.
Megosztás: